<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=610180204249808&ev=PageView&noscript=1"/>
Michalina Diakow

Steroidy roślinne

Na przestrzeni ostatnich lat dowiedziono, że niektóre substancje obecne w produktach roślinnych mogą wpływać na zwiększenie wydzielania hormonów o działaniu anabolicznym, głównie testosteronu.

Szczególnie wysoką aktywnością pod tym względem odznaczają się substancje bioaktywne zawarte w ekstrakcie z buzdyganka ziemnego (Tribulus Terrestris): saponiny steroidowe, alkaloidy roślinne, bioflawonoidy. Prawdopodobnie największy wpływ na aktywacje procesów anabolicznych wykazują saponiny steroidowe, stąd w ofercie suplementów diety występują środki będące czystym izolatem tych substancji. Saponiny steroidowe hamują aktywność kluczowych enzymów odpowiedzialnych za niepożądane przemiany testosteronu (ich zamianę na estrogeny oraz dihydrotestosteron). Zmniejszone wytwarzanie niekorzystnych metabolitów sprzyja pobudzaniu wydzielania własnego testosteronu przez organizm, a także potęguje jego działanie w obrębie tkanki mięśniowej przyczyniając się do wzrostu masy beztłuszczowej ciała. Jak wynika z badań, pod wpływem suplementacji ekstraktów z buzdyganka, wewnątrzustrojowa synteza testosteronu może wzrosnąć o ok. 50%.

Badacze nie są jednak do końca jednomyślni, czy za anaboliczne właściwości ekstraktu z buzdyganka ziemnego, odpowiadają czyste saponiny steroidowe, czy też dodatkowo, inne substancje obecne w tej roślinie. Jak wykazano, pewne związki polifenolowe zawarte w buzdyganku mogą również hamować niekorzystny rozkład testosteronu i przedłużać jego aktywność anaboliczną. Z tego tytułu obok środków zawierających czyste saponiny steroidowe pojawiły się także suplementy kompleksowe będące kompozycją saponin oraz innych substancji bioaktywnych obecnych w buzdyganku.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Czy steroidy roślinne są bezpieczne

Wrze 11, 2014 Steroidy roślinne

Jak wynika z badań, związki roślinne wpływają wprawdzie na wzrost poziomu testosteronu we krwi, jednak nie powodują podniesienia jego stężenia w organizmie ponad naturalne graniczne ...

czytaj więcej

Steroidy roślinne nie tylko dla sportowców

Wrze 11, 2014 Steroidy roślinne

Preparaty roślinne aktywizujące gospodarkę hormonalną znajdują zastosowanie nie tylko we wspomaganiu treningu sportowego, ale także wykorzystywane są w celach regeneracji i wzmocnienia organizmu, a także ...

czytaj więcej
czytelnia/blog
POKAŻ