<img height="1" width="1" src="https://www.facebook.com/tr?id=610180204249808&ev=PageView&noscript=1"/>
Michalina Diakow

Trening w nadciśnieniu tętniczym

Wydolność fizyczna osób z nadciśnieniem tętniczym jest na ogół podobna jak w przypadku większości populacji. Podjęcie systematycznych zajęć sportowych może wpływać na obniżenie spoczynkowego ciśnienia tętniczego skurczowego i rozkurczowego o kilka do kilkunastu mmHg.

Z tego tytułu trening fizyczny jest korzystny dla chorych z nadciśnieniem, szczególnie we wczesnych stadiach tej choroby. Ponieważ nadciśnienie często koreluje z nadwagą, insulinoopornością i upośledzeniem tolerancji węglowodanów, wysiłek fizyczny może wpływać nie tylko na proces regulacji ciśnienia, ale także wspomagać leczenie zaburzeń w gospodarce węglowodanowej i lipidowej.

 

W tego typu schorzeniu wymagana jest jednak ostrożność i unikanie w ramach treningu cięższych wysiłków. Przeciwskazaniem mogą być wysiłki statyczne z obciążeniem, oraz stany gdzie ciśnienie skurczowe przekracza 200mmHg. Najbardziej efektywną formą ruchu są marsze, jazda na rowerze, natomiast mniej efektywną bardziej forsowne ćwiczenia jak np. bieganie. Ćwiczenia wytrzymałościowe, o średniej intensywności powinny być wykonywane min. 4-5 razy w tygodniu. Polecane są również ćwiczenia ogólnie usprawniające przeplatane ćwiczeniami oddechowymi oraz rozluźniającymi, które mogą być wykonywane w warunkach domowych. Rozmaitość zajęć ruchowych jest bardzo wskazana.

Aktywność fizyczną rozpoczyna się od niewielkich wysiłków, np. spokojnego, codziennego 20-30 min. marszu, starając się etapami zwiększać jego intensywność i czas trwania. Ćwiczeń nie należy rozpoczynać, kiedy ciśnienie skurczowe przekracza 200 mm Hg, gdy występuje złe samopoczucie lub ból głowy. Uzupełnieniem planu aktywności ruchowej powinny być także inne elementy prozdrowotnego stylu życia, jak: zaprzestanie palenia oraz przestrzeganie prawidłowych zasad żywienia.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Trening w cukrzycy

Wrze 11, 2014 Trening w chorobie

Pomimo wyraźnych ograniczeń i utrudnień na jakie napotkać może osoba chora na cukrzycę, systematyczna aktywność fizyczna okazuje się jedną z najważniejszych i najbardziej skutecznych metod ...

czytaj więcej

Trening w chorobach serca i układzie krążenia

Wrze 11, 2014 Trening w chorobie

Jedną z głównych przyczyn rozwoju epidemii chorób układu krążenia jest niehigieniczny, pozbawiony ruchu tryb życia. Jak sugeruje wiele danych, osoby o małej aktywności fizycznej częściej ...

czytaj więcej
czytelnia/blog
POKAŻ