Tauryna uczestniczy w rozmaitych procesach przemiany materii, odpowiada za właściwą pracę serca, mięśni szkieletowych oraz układu nerwowego. Wykazuje ponadto działanie detoksykacyjne i antyoksydacyjne ułatwiając usuwanie szkodliwych produktów przemiany materii. Organizm wprawdzie wytwarza taurynę, jednak w przypadku organizmów młodych, rosnących oraz wykonujących wysiłek fizyczny, proces ten może okazać się niewystarczający.
W przypadku osób intensywnie trenujących, suplementacja tauryną może w istotny sposób ograniczać proces katabolizmu wysiłkowego i wzmagać anabolizm. Mechanizm tego zjawiska jest wielokierunkowy:
- Tauryna, podobnie jak glutamina jest znaczącym depozytem azotu, dzięki czemu wspomaga utrzymanie zrównoważonego oraz dodatniego bilansu azotowego (ujemny bilans azotowy, świadczy o wzmożonej degradacji białek ustrojowych).
- Tauryna ogranicza wytwarzanie hormonu - serotoniny, który sprzyja aktywacji przemian katabolicznych.
- Po wysiłku fizycznym, organizm nasila rozpad białek mięśniowych w celu pozyskania aminokwasów o działaniu detoksykacyjnym: metioniny i cysteiny. Tauryna działa oszczędzająco na te aminokwasy, przez co hamuje proces degradacji tkanki mięśniowej.
- Tauryna hamuje reakcje wolnorodnikowe, nasilające proces uszkodzeń włókien mięśniowych.
- Tauryna pobudza syntezę hormonów anabolicznych: somatotropiny i insuliny oraz zwiększa wrażliwość na działanie insuliny.
- Tauryna stabilizuje i chroni ściany komórek.