Michalina Diakow

Kwas alfa-liponowy

Jest związkiem naturalnie występującym w organizmie roślin, zwierząt i ludzi. Wraz z witaminą C i E, odgrywa ważną rolę w procesie neutralizacji wolnych rodników.

Pod względem właściwości antyoksydacyjnych, zaliczany jest do tzw. antyutleniaczy uniwersalnych, gdyż posiada zdolność unieszkodliwiania niebezpiecznych cząstek chemicznych zarówno w środowisku wodnym, jak i tłuszczowym. Chroni, więc skutecznie zarówno wnętrze komórek jak też ich błony lipidowe. ALA bierze udział w unieszkodliwianiu najbardziej niebezpiecznych rodników zawierających tlen i azot. Co ciekawe, ALA nie tylko bierze bezpośredni udział w procesie neutralizacji wolnorodnikowych cząstek, ale także odgrywa znaczącą rolę w odnawianiu zasobów innych przeciwutleniaczy (witaminy C, glutationu, CoQ10, witaminy E), zwiększając tym samym skuteczność bariery antyoksydacyjnej. W procesie wspomagania suplementacyjnego u sportowców, suplement korzystnie przyjmować w formie izomeru R-ALA, przed i po wysiłku. Zalecana dzienna dawka wynosi: 300-600mg.

autor: dr Dariusz Szukała

źródło: fitdietetyk.pl

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Znaczenie systemów antyoksydacji

Podczas tlenowych przemian metabolicznych zachodzących w organizmie człowieka powstają reaktywne cząstki chemiczne zwane wolnymi rodnikami.

czytaj więcej

Jakie preparaty warto stosować?

Najlepsze efekty przynosi stosowanie zestawów antyutleniaczy. Na przykład stosowanie samej witaminy E, może zwiększyć potencjał antyoksydacyjny o 50%, natomiast stosowanie jej w połączeniu z witaminę ...

czytaj więcej
POKAŻ