Michalina Diakow

Zakaz spożywania alkoholu w ciąży

Kobieta ciężarna nie powinna spożywać żadnych napojów alkoholowych, gdyż wiązać się to może z ryzykiem wielu zaburzeń w rozwoju płodu składających się na tzw. płodowy zespól alkoholowy (FAS).

W efekcie mogą u dziecka pojawić się takie zaburzenia jak wady serca, układu kostno-stawowego, moczowego, opóźniony rozwój psychomotoryczny, upośledzenie umysłowe czy deformacje twarzy. Z wielu badań wynika również, że spożywanie alkoholu przez kobietę ciężarną może prowadzić do poronienia, obumarcia płodu i porodu przedwczesnego. Nie została ustalona żadna bezpieczna dawka alkoholu dla kobiet w ciąży, dlatego w tym okresie zalecana jest całkowita abstynencja.

autor: Dobry Dietetyk (MK)

źródło: Centrum Żywienia i Promocji Zdrowia

Przeczytaj inne porady z tej kategorii

Ile wody należy pić w ciąży?

Czerw 25, 2014 Dieta w ciąży

Brak odpowiedniego nawodnienia organizmu może istotnie utrudniać przebieg rozmaitych procesów metabolicznych i fizjologicznych, które sprzyjają prawidłowemu rozwojowi ciąży.

czytaj więcej

Czy wolno pić kawę w ciąży?

Czerw 25, 2014 Dieta w ciąży

Generalnie kobieta w ciąży nie powinna pić kawy. Zbyt duże jej spożycie może wpływać negatywnie na rozwijający się organizm dziecka, zwiększając ryzyko poronienia, przedwczesnego porodu ...

czytaj więcej
POKAŻ